Manapság a vezeték nélküli (WiFI) hálózatok a mindennapjaink részét képezik. Gondoljunk csak bele, hogy már szinte minden ember zsebében ott lapul egy okostelefon, a karunkon okosóra, otthon okos TV, játékkonzol, PC, laptop stb.
A hétköznapokban otthon erre elég egy WiFI-s router és rendben vagyunk.
De mi a helyzet ha több WiFI-re lenne szükség mert nagy a lakás/ház? Vagy ha termeket, esetleg irodát, vagy egy komplett épületet kellene leszórni WiFI-vel? Ez esetben a tegyünk ide is oda is egy WiFI AP-t és konfiguráljuk be kézzel, nagyon nem hatékony és problémás.
Erre két neves gyártó is kínál megoldást.
Az egyik a Mikrotik. Nagy múltra visszatekintő cég kik számtalan hardvert gyártottak már, melyek millió szám futnak szerte a világon. A Mikrotik AP-k ugyanúgy konfigurálhatóak egyénileg ahogy egy hagyományos bármilyen gyártó készüléke, de adott a lehetőség egy központi eszközön át történő vezérlésre. Ez lehet a CAPSMAN vagy a MESH. A CAPSMAN egy CAP manager, ahogy a nevében is benne van. A Mikrotik WiFI eszközei nagyrészt a CAP nevet kapták. A CAPSMAN egy kinevezett központi eszközre konfigfurálható (célszerű a router-re) majd egy központi konfigurációt beállítva az összes hálózati eszközre automatikusan deploy-olja a konfigot, akár több száz eszközre is.
Miért jó ez nekünk? Egységesen ugyanaz a WiFI SSID/jelszó van mindenütt, tehát a kliens bárhol fel tud akadni anélkül, hogy állandóan cserélnie kellene a WiFI hálózatot, némileg roaming funkciót is ellát, de két AP közti átkapcsolás közben a kliens leszakad a hálózatról egy pillanatra. A MESH hasonlóan ehhez egy dedikált eszközből vezérli a többit is, de ezek az eszközök egymással is kommunikálnak. Akár WiFI-n át tudnak kapcsolódni, tehát vezetékes gerinc sem szükséges, ráadásul a kliensek teljes roaming szolgáltatást kapnak, tehát az AP-k közti átkapcsolás sem dobja le őket. Mindkettő hatékony megoldás több AP-s környezetben ahol nagyobb területet kell lefedni, a MESH funkcióhoz drágább eszköz szükséges és jártasság a Mikrotik konfigurációban.
Itt el is érkeztünk a másik versenyzőhöz az Ubiquity-hoz. Újabb cég, de jó pár éve stabilan a piacon van. Azt kínálja amit a Mikrotik MESH, de egy egységes menedzsment felületen át pár kattintással. Lényegesen felhasználóbarátabb, viszont az eszközök ára is borsosabb. Ez esetben viszont nem szükséges bonyolult konfiguráció és nem szükséges egy percet sem parancs sorban matatnunk. A Mikrotik nagyobb szabadságot ad a teljesen testreszabható konfigurációval, az Ubiquity pedig a kényelmi funkciókban verhetetlen, rengeteg időt spórolva a rendszergazdáknak. Az utóbbi időben a Mikrotik komolyabb eszközei és az Ubiquity hasonló tudású eszközei fej fej mellé kerültek ár-értékben, így mindkét megoldást bátran merem ajánlani.